Vyzdvižení trosek sestřelené německé stíhačky - Polouvsí 4.12.2004
Německý letoun Messerschmitt Bf 109 G-14/U4, sestřelený dne 17.12.1944 americkým letectvem při největší letecké bitvě II.světové války nad naším územím, byl po téměř 60-ti letech dne 4.12.2004 vyzdvižen v obci Jeseník nad Odrou - místní části Polouvsí.
Vyzdvižení trosek provedli členové Klubu přátel Suchdolu n.O. - sekce vojenské historie ve spolupráci s Leteckou historickou společností Vyškov. Místo havárie stíhačky se nacházelo v těsné blízkosti toku Luha, kde se zabořila do hloubky až šesti metrů. Nalezený stíhací letoun náležel k elitní jednotce německé Luftwaffe 15/IV/JG 300 „Wilde Sau“. V troskách tohoto válečného stroje Bf 109 G14/U4, výrobního čísla W.Nr. 511872 s taktickým označením “žlutá 6“, byly nalezeny mimo jiné i ostatky pilota Lt. Hanse Dietera Kaisera, který byl dosud veden jako nezvěstný - „nevrátil se z bojového letu“. Byly zde nalezeny i jeho osobní věci, části uniformy a ostatního oblečení, rukávová páska „Deutsche Luftwaffe“, část pilotního odznaku, osobní doklady, fotografie, zlatý prsten s monogramem HK, peněženka, vojenská identifikační známka s číslem 59741/729, osobní zbraň – pistole „ACTION“ mod.1915, v.č. 13680, ráže 7,65 ACP (španělské výroby) v koženém pouzdru, opasek, nůž, zapalovač, 2 signální pistole LP-42 a nakonec i jeho nepoužitý padák.
Hans Dieter Kaiser, narozený 7.9.1922 v Sankt Andreasbergu, který tehdy odstartoval se svým stíhacím strojem Bf 109 z letiště Reinsdorf (nedaleko Berlína) zahynul na tomto místě ve svých 22 letech. Trosky jeho letounu byly převezeny do Suchdolu nad Odrou, kde po důkladné očistě a konzervaci jsou dnes vystaveny veřejnosti v letecké části vojenské expozice muzea.
Na základě nalezených věcí a následné identifikace pilota bylo zahájeno intenzivní pátrání po jeho příbuzných v Německu, kterým by mohla být sdělena informace
o jeho nalezení a zároveň předány jeho osobní věci. Zásluhou leteckého badatele pana Jana Mahra z Miroslavi, který se této nelehké práci věnoval, se podařilo objevit a kontaktovat v německém městě Osterode sestru H.D.Kaisera paní Ilse Marii Hartmann (rozená Kaiser), které v té době bylo již 80 let. Po informaci o objevení svého bratra bylo její překvapení obrovské a neubránila se velkému dojetí. Vždyť po celých 60 let o něm ona ani jeho rodiče nic nevěděli. Dostali tehdy jen strohou úřední správu o jeho hrdinské smrti pro říši. Dodnes Kaiserova rodina pečlivě opatruje jeho poslední dopis, který od něj obdržela dne 11.10.1944.
Dne 30.7.2005 přijel do České republiky synovec pilota H.D.Kaisera pan Hans Dieter Hartmann (pojmenován po svém strýci), jenž zde zastupoval svou matku, která ze zdravotních důvodů sama již nemohla přijet. Pan Hartmann v ČR navštívil letecké muzeum ve Vyškově, kde mu byly předány nalezené doklady a osobní věc.
Lt. H.D.Kaisera. Byla mu předána i podrobná fotodokumentace z vyzvedávání trosek jeho letadla. Ostatky Lt. Hanse Dietra Kaisera byly převezeny na centrální německý vojenský hřbitov do Valašského Meziříčí, kde byly pietně pohřbeny.
Byl tak objasněn další z případů sestřeleného letounu a osud pilota ztraceného před 60-ti lety ve velké letecké bitvě 17.12.1944. Desítky podobných případů „ztracených letadel“ však ještě dnes čekají na své objasnění.
Kontakt
muzeum@suchdol-nad-odrou.cz
Kamila Böhmova
605 113 310
724 389 269